JOGOSULTSÁGOK
Fogyatékosság megállapítása (besorolás)
A fogyatékkal élő személyeket a fogyatékosságuk besorolása alapján, illetik meg a különböző jogok.
A fogyatékkal élő gyermek fogyatékosságának súlyossági és típus szerinti besorolását a megyei gyermekvédelmi bizottság végzi, a Gyermekvédelmi Igazgatóság keretében működő Komplex felmérő osztály javaslatainak alapján.
A fogyatékkal élő felnőttek fogyatékosságának súlyossági és típus szerinti besorolását a fogyatékkal élő felnőtteket felmérő bizottság végzi.
A fogyatékosság súlyossági besorolásának alapjául szolgáló pszicho-szocio-medikális kritériumokat a közegészségügyi miniszter és a munkaügyi, társadalmi szolidaritási és családügyi miniszter együttes rendeletével állapítják meg, a Fogyatékkal Élőket Segítő Országos Hatóság javaslatára.
A fogyatékosság mértéke lehet: enyhe, mérsékelt, előrehaladott és súlyos.
A fogyatékosság típusai: testi, látószervi, hallószervi, hallás- és látássérültség, szomatikus, értelmi, pszichikai, HIV/AIDS, járulékos, ritka betegségek.
A fogyatékkal élő felnőtteket felmérő bizottság fő feladatkörei:
- megállapítja a fogyatékkal élő felnőtt fogyatékosságának besorolását és, az esetnek megfelelően, szakirányultságát, munkaképességét
- időszakosan vagy a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság megkeresésére újra felméri a fogyatékkal élő felnőtt fogyatékosságának besorolását, valamint a tekintetében megállapított több védelmi intézkedést
- visszavonja vagy helyettesíti a törvény feltételei között megállapított védelmi intézkedést, amennyiben a megállapítását kiváltó körülmények módosultak
- elbírálja a hivatásos személyi gondozó bizonylat kibocsátására irányuló kéréseket
- tájékoztatja a fogyatékkal élő felnőttet vagy ennek törvényes képviselőjét a megállapított védelmi intézkedésekről
- kidolgozza az egyéni rehabilitációs és szociális beilleszkedés programját, együttműködve a fogyatékkal élő személlyel, vagy ennek törvényes képviselőjével
A felértékeléshez, illetve a fogyatékosságot megállapító igazolás megszerzéséhez szükséges iratok:
- személyazonossági igazolvány (eredeti és másolat)
- küldő papír a családorvostól
- szakorvosi véleményezés
- minden eddigi orvosi irat (vizsgálati eredmények, kórházi kibocsátók, stb.)
- fizetési igazolás vagy az utolsó nyugdíjszelvény, környezeti tanulmány (ha szükséges)
- régi fogyatékossági bizonylat (ha van)
A felértékeléshez személyes jelenlét szükséges, a nagyon súlyos fogyatékkal rendelkező személyek a családorvos szakvéleményezése és esetleírás alapján mentesülhetnek a személyes megjelenés alól.
A fogyatékossági besorolást igazoló okiratot a kézbevétel után 30 napig lehet megfellebbezni a Fogyatékkal élő felnőtteket felmérő legfelsőbb orvosi bizottságnál.
A fellebbezést a megyei felmérő bizottságnál kell letenni, amely az eredeti felmérést végezte és kibocsátotta a besorolási igazolványt. A felmérő bizottság titkársága állítja össze a dossziét, amit legtöbb 5 munkanap alatt továbbít a legfelsőbb bizottsághoz, amely köteles 45 munkanap alatt választ adjon a fellebbezésre.
A Fogyatékkal élő felnőtteket felmérő legfelsőbb orvosi bizottság döntését a közigazgatási bíróságon lehet megtámadni az 554/2004. számú törvény alapján.
Illetékes intézmények (bizottságok) Hargita megyében:
Fogyatékkal élő felnőtteket felmérő bizottság – Hargita megye
Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap – judetul Harghita
530110–Csíkszereda, Zöld Péter utca 6, Tel/fax: 0266-371216
Elnök: dr. Kovács Rozália
Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság
A gyermek komplex felmérését végző osztály
DGASPC Harghita – Serviciul de evaluare complex? a copilului
530140–Csíkszereda, Zöld Péter utca 6, Tel/fax: 0266-371138
e-mail: zoldie@dgaspc.cchr.ro
Osztályvezető: Zöldi Emese
Vissza